Poslední semestr na FIT ČVUT

2022-06-27

Přišel rok 2022, a s ním také poslední, 6. semestr, mého bakalářského studia a s ním tvorba bakalářské práce a státnice. Jak to celé dopadlo? Dozvíte se v tomto článku.

Bakalářská práce

Šestý semestr pro měl opět od předchozích specifický, a to tím, že jsem v jeho průběhu pracoval jako iOS Trainee (Junior) v Ackee. Dva až tři dny v týdnu jsem tedy pracoval a na bakalářské práci jsem pracoval jeden a půl dne, z toho půl dne ve vlaku. O víkendu jsem odpočíval, jelikož jsem odstoupil z pozice vedoucího volnočasového klubu pro mladé.

Jakožto student softwarového (webového) inženýrství měla má bakalářská práce strukturu Analýza – Návrh – Implementace – Testování. Ze zimního semestru jsem měl hotovou analýzu, v únoru jsem tedy pracoval na návrhu (modelech, diagramech) a v březnu jsem začal s programováním (implementací). Bakalářskou práci, Zpěvník pro náboženská shromáždění – mobilní aplikace, jsem rozdělil na dvě části – backend a aplikaci (frontend). Backend jsem měl naprogramovaný a otestovaný v průběhu března, byl začátek dubna, zbýval necelý měsíc a já neměl naprogramovanou mobilní aplikaci a neměl jsem napsaný ani řádek práce samotné.

Na začátku dubna jsem musel tedy omezit práci na 1 až 2 dny, a zbývající 2.5 dne jsem se intenzivněji věnoval programování mobilní aplikace a psaní textu, zároveň jsem musel omezit funkcionality aplikace na ty nejzbytnější. Na začátku května jsem měl vše naprogramované a otestované, zbývalo mi ale sepsat velkou část textu, proto jsem si vzal v práci měsíční dovolenou, ukončil ubytování na kolejích a jel jsem k prarodičům na vesnici dopisovat. Práci jsem nakonec stihl dopsat, vytisknout a odevzdat v požadovaném termínu.

Učení na státnice

Po odevzdání bakalářské práce jsem se začal učit na státnice (z domu, ubytování na kolejích jsem měl již ukončené). K naučení jsem měl 36 společných otázek a 29 oborových otázek, dohromady z 20 předmětů a měsíc do státnic. Rozhodl jsem se učit každý den jeden předmět celý měsíc (4 týdny x 5 pracovních dní), o víkendech jsem odpočíval. K mému překvapení jsem si z většiny předmětů toho dost pamatoval, takže jsem opakováním každého předmětu strávil přibližně 2 až 4 hodiny denně, zbývající čas jsem chodil po horách a pomáhal doma.

Přišel začátek června, a já dostal na e-mail rozpis státních závěrečných zkoušek, ze kterého jsem zjistil, že mne státnice čekají až ve středu 22.6 v 15:10, získal jsem tedy přibližně o týden navíc. Tento týden jsem se tedy rozhodl opakovat předměty, které učili lidé, které jsem měl v komisi – BI-LIN, BI-ZDM, BI-PSI, BI-OSY, BI-SAP, BI-SI1, BI-TWA a BI-VWM.

Státnice

Přišel státnicový týden, a já se v úterý odpoledne vydal na cestu do Prahy. Večer jsem strávil u tety, což mi hodně pomohlo se uklidnit a strávit čas. Ve středu nastala krize, nevěděl jsem, co dělat – učit už jsem se nechtěl, tak jsem sledoval filmy. Odpoledne jsem vyrazil na oběd do své oblíbené jídelny Jídlovice a následně na školu. Čekalo mě 40 minut písemné přípravy na 2 otázky – dostal jsem předměty BI-PSI (počítačové sítě, které jsem měl docela rád a chtěl jsem je) a BI-VWM (vyhledávání v multimédiích, předmět, který mě docela děsil a opravdu jsem si ho nepřál). Po otevření obálky s otázkami jsem zděšeně schoval BI-VWM, a začal popisovat papír s otázkou ze sítí (protokol IPv4, IPv6, DNS, NAT). Za 20 minut jsem rozhodně nestihl napsat vše, co jsem chtěl, ale přibližně stručně jsem to popsal. Následně jsem se 20 minut lehce trápil s otázkou z VWM, podařilo se mi ale něco vymyslet a tušil jsem, že to horší než A (BI-PSI), C (BI-VWM) nebude.

Přišel pro mě tajemník, který mě dovedl do státnicové místnosti, kde na mě čekalo příjemné překvapení v podobě vedoucího práce a 5 spolustudentů, kteří se přišli podívat na průběh mých státnic. Odprezentoval jsem bakalářskou práci, následovalo ústní dozkoušení, nejprve z VWM, následně z PSI. Po zkoušení jsem byl poslán za dveře, na základě svého výkonu jsem ale tušil, že PSI dopadnou na A a VWM bude nejhůře B. Po návratu do místnosti mi bylo oznámeno, že jsem úspěšně obhájil bakalářskou práci na A, z PSI jsem dostal a z VWM také A

A bylo to. Po třech letech studia na Fakultě informačních technologií v Praze jsem se stal úspěšným absolventem a získal jsem titul Bc. a nezbývá než říct, že se těším na další dvouleté pokračování na magisterském studiu na FITu!

Tipy

Neodpustím si zde napsat pár tipů pro budoucí studenty:

  • nezanedbávejte zkoušky na bakaláři, nezdá se to, ale při učení na státnice si na to pak mnohem rychleji vzpomenete
  • začněte pracovat na bakalářce tak, abyste měli první jednu / dvě kapitoly hotové už ve zkouškovém v zimním semestru, ušetří vám to dost nervů
  • v průběhu učení na státnice si dávejte dostatečné pauzy a dbejte na duševní zdraví, měsíc učení mi připadá v pohodě
  • doporučuji se domluvit s kamarády, aby vám přišli na státnice, když komise nedává pozor, nebo se mračí, můžete pohledem na ně načerpat úsměv :-)

O mně

Jsem programátor webů, mobilních aplikací a YouTuber

Kontakt

V případě zájmu pište na:
kvetinac97[zavinac]email[tecka]cz